Srpen 2011

Obávaní žraloci

29. srpna 2011 v 16:25 | Delfa35


Kosatky jsou krásné 2

27. srpna 2011 v 16:22 | Delfa35
Mají hlasitost 125 decibelů, tedy jako hlas trubky z bezprostřední blízkosti, a jsou slyšet na vzdálenost deseti kilometrů. Trvají většinou jen dvě sekundy a jsou složeny z tisíců velmi krátkých impulzů. Příbuzné rodiny mají stejný repertoár zvuků, obsahující podle jednotlivých skupin až sedmnáct základních "hlásek". Jejich skladba není vrozená, ale předává se v jednotlivých rodinách. Jazyk příchozích se od domácích liší nejméně tak jako dva různé jazyky. V zajetí kosatky mlčí.
Kosatky kočovné mají malé morfologické rozdíly - jejich ploutve jsou zašpičatělé. Tyto kosatky se pohybují v menších skupinách o dvou až třech členech. Jejich pohyb a výskyt je proměnlivý. Loví mořské savce a jejich plavba za potravou je delší. Při útoku používají momentu překvapení a to buď jednotlivě nebo v malých skupinách. O lovenou potravu se dělí. Jsou primitivnější, s minimálními komunikačními schopnostmi. Jejich společenská a rodinná struktura téměř neexistuje. Jejich největší koncetrace je v severní části Tichého oceánu, mezi USA a Kanadou.
A zase pár obrázků=))

Kosatky jsou krásné 1

26. srpna 2011 v 16:17 | Delfa35
Kosatky dosahují délky osmi až devíti metrů a váhy od čtyř do pěti tun - to jsou dospělí samci. Nápadné jsou jejich zuby s korunkou měřící 5 - 6 cm. Kosatka se vyskytuje kdekoliv ve světových mořích a oceánech. Od nejsevernějších břehů Asie až po antarktické vody. Zvlášť pozoruhodná je jejich milostná předehra, která může trvat až několik hodin. Zvířata se převalují jedno přes druhé, nadskakují nad hladinu, dokazují svou sílu. Kosatčí slečna dospívá pohlavně asi v patnácti letech. Pokud mají námluvy tu správnou odezvu, porodí za čas mládě, kterému jsou hned vštěpovány zvuky, jimiž se rodina dorozumívá.
Kosatky stálé žijí ve skupinách. Každá skupina - většinou o deseti až patnácti členech - vykazuje jiné modely chování. I když se celé seskupení pohybuje stejným směrem, existují malé podskupiny, plovoucí, potápějící a vynořující se pohromadě. Jedná se o rodinná společenství. Živí se rybami, žijí ve velkém matriarchálním společenství, živě se mezi sebou dorozumívají a jejich společenské svazky jsou velice pevné. V čele je vždy samice a tradice rodiny se přenášejí z generace na generaci. Mladí samci často zůstávají se svým stádem po celý život. Kosatky nemají pouze jeden z nejbohatších dorozumívacích jazyků, mají dokonce i různé dialekty. Rozličné zvuky, které vydávají, lze rozdělit do dvou skupin. Jedna je sada zvuků cliks, jež kosatky používají jako zvukové signály, upozorňující na předměty kolem. Kosatky se tímto signálem dorozumívají jak při plavbě, tak i při lovu. Do druhé skupiny patří vysoké výkřiky a písknutí - slouží ke komunikaci s celou skupinou.

Malá tulačka-8.část

21. srpna 2011 v 20:00 | Delfa35

7.část


Nejzajímavější zvíře měla Markéta a Petra, osmiletá dvojčata, která si koupila malého hada.

Brzy se z velkého chumlu klábosících děvčat utvořilo několik malých hloučků.

Michaelu už zřejmě přestalo poslouchání rodičů bavit a tiše se přidala k ostatním děvčatům. Chodila mezi nimi a dívala se ke které z nich by se přidala. Nakonec sebrala knihu a šla se usadit do křesla.

9. část

Podkožní tuk

19. srpna 2011 v 20:05 | Delfa35
S vyjímkou ploutví je celé tělo velryby pokryto tlustou tukovou vrstvou o síle až 20 cm, která obvykle slouží jako ochrana před chladem. Kytovec v pohybu vydává teplo, neboť vrstva podkožního tuku je protkána jemným předivem rozšířených krevních cěvek.

Malá tulačka-7.část

18. srpna 2011 v 19:52 | Delfa35


V herně byla spousta hraček-panenky, stavebnice, omalovánky, pro starší dívky knihy a křížovky a některé tu měli i klece se svými mazlíčky.

Lucie tu měla Andyho-to bylo káně lesní- a Mopa a Zowi -to byli zlatí křečci. Ve svém pokoji měla v krabici schovaného ježka Charlieho-paní vychovatelka Vaňková totiž měla strach z žížal a jak všichni víme-doufám-ty jsou hlavní potravou ježků.

8. část

Značkovací šípy

17. srpna 2011 v 20:10 | Delfa35
Takové značkovací šípy jsou do podkožního tuku velryb, aniž by je to zranilo. Dříve tyto šípy používali lovci, aby udrželi informace o místě pobytu určité valryby. Dnes jsou získané údaje přenášey pomocí satelitu a polohuoznačeného kytovcelze určit kdekoli na světě.

Malá tulačka-6.část

16. srpna 2011 v 19:40 | Delfa35


Ta však právě ze skříně sundávala ze skříně čokoládové tyčinky, po kterých se všechna děvčata mohla utlouct a nabídla je Michaele. Povýšený pohled však vychovatelce stačil a musela pouze doufat že dívky přežijí, a nebude jim vadit že tahle dívka nemá ráda sladké.

Vyzvala manžele aby se posadili a poslala děvčata aby si hrála.
Všechna se rozutekla ke svým oblíbeným hrám a hračkám, jen Michaela a Lucka zůstaly stát uprostřed. Míša se líně odšourala k rodičům a Lucka se přidala k ostatním děvčatům.

7. část

Malá tulačka-5.část

16. srpna 2011 v 19:20 | Delfa35


Paní vychovatelka mezitím svou nudnou dlouhou řeč dokončila. Potom vyzvala rodinu Zdráhalových aby vešli dál.
Všechna děvčata zmlkla a upřeně zírala ke dveřím. Do herny vešla malá hubená dívka, ve věku asi jako Lucie. Za ní vešli pan a paní Zdráhalovi a začali si děvčata prohlížet. Ta se rychle vzpamatovala z počátečního šoku a nastražili uši co bude paní vychovatelka říkat.


Malá tulačka-4.část

14. srpna 2011 v 21:09 | Delfa35

Dnes však byla do herny zavolána i ostatní děvčata. To znamenalo že nic neprovedla. Když dorazila do herny, vychovatelky Vaňková seřazovaly děvčata podle věku. Pak jim řekla proč jsou tady. " Přijeli nás navštívit manželé Zdráhalovi se svou dcerou Michaelou. Chtěli by si odvést jednu z vás, která tady přede mnou stojíte. Kdo takovou situaci zažil, měl by vědět jak se má chovat. Kdo je tady poprvé, musí si zapamatovat některé věci. Především se nepřetvařujte, nebojte se a částečně si těch lidí nevšímejte. Taky se nebojte otevřeně mluvit o svých názorech, ovšem pozor na hranici slušného chování. Za druhé nezapomeňte na…"
"Blablabla" pomyslela si Lucie. Tuto řeč znala prakticky nazpaměť, protože vychovatelka ji měla nacvičenou dopředu a opakovala ji stále dokola. Mnohem více jí zajímali lidé na druhé straně dveří.Tiše doufala že ji nevyberou. Nechtělo se jí pryč.